Projekty domów drewnianych: naturalne piękno i komfort

Drewno jest jednym z najstarszych, a przy tym wciąż używanych, materiałów budowlanych. Choć metody obróbki i łączenia są obecnie znacznie bardziej zaawansowane, niż dawniej, to obok ultranowoczesnych drewnianych budynków można spotkać nowo powstające, oparte na tradycyjnych rozwiązaniach. Jest to więc surowiec, który można wykorzystać w każdej stylistyce, a jego popularność bierze się nie tylko z wyglądu, ale także z walorów użytkowych.

Co jest lepsze: projekty domów drewnianych czy murowanych?

Porównywanie poszczególnych typów budynków nie jest miarodajne, ponieważ to, co dla jednej osoby jest ważne, dla drugiej może być nieistotne. Istnieją jednak zasadnicze różnice między domami z drewna a murowanymi. Mimo, że ekipy budowlane specjalizujące się w realizacji projektów drewnianych domów są droższe od zwykłych, to koszty materiałów są o wiele niższe. Największą różnicę stanowi czas: budowa klasycznego domu trwa do dwóch lat, natomiast domu z drewna – około trzech miesięcy.

Oba typy domów cechują się odmienną akustyką: dom murowany dobrze tłumi uderzenia, ale gorzej dźwięki muzyki czy rozmów – z kolei po drewnianej konstrukcji uderzenia czy dźwięk kroków roznosi się o wiele bardziej, za to takie budynki lepiej tłumią głos ludzki.

Domy z drewna mają też do siebie to, że „pracują” – konstrukcja jest nieco elastyczna, więc przy silnym wietrze może być słyszalne delikatne skrzypienie. Niektórym to przeszkadza, a inni traktują to jako delikatny urok tego naturalnego materiału.

Czym charakteryzują się projekty domów drewnianych?

Projekty domów drewnianych cechują się ogromną różnorodnością – są to zarówno konstrukcje szkieletowe, czyli tradycyjne, stosowane od wieków, albo nowoczesne budynki łączące różne materiały. Wiele projektów to klasyczne konstrukcje dla osób ceniących sprawdzone, tradycyjne rozwiązania, jednak istnieje także wiele projektów drewnianych domów, które podążają za najnowszymi trendami: wielkie przeszklenia, nieraz na całą ścianę, proste, minimalistyczne bryły i prosta kolorystyka. Sprawia to, że niezależnie od ulubionego stylu, można mieć dom wykonany z ekologicznych materiałów.

Ważną cechą drewna jest jego naturalna zdolność do regulacji wilgoci. Sprawia to, że szansa na pojawienie się grzyba jest minimalna. Do tego zimą w takim budynku jest przyjemnie ciepło, a z kolei latem – chłodniej niż w porównywalnym murowanym.

Dwa najbardziej popularne typy domów szkieletowych to szwedzkie i kanadyjskie. Szwedzkie mają do siebie to, że powstają z prefabrykatów – budowa polega więc na składaniu w całość gotowych modułów. Bywa, że są to nawet całe ściany – zależy to oczywiście od ich wielkości. Ze względu na stosowanie gotowych elementów oraz brak konieczności wykonywania tzw. robót mokrych, dom w stylu szwedzkim można stawiać o dowolnej porze roku, a budowa trwa około 3 miesięcy.

Domy kanadyjskie buduje się dłużej – około pół roku, a wynika to z innej metody. Na plac budowy docierają belki i deski, a budowlańcy montują je na miejscu zgodnie z projektem.

Gdzie można kupić projekty domów drewnianych?

Wykonywaniem projektów domów drewnianych zajmuje się wiele biur architektonicznych – niektóre specjalizują się w technologiach szkieletowych, inne projektują także z myślą o innych materiałach. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarek oferujących projekty wielu pracowni, np. https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html. Pozwala to na porównanie różnych projektów i zwiększa szansę na znalezienie takiego, który będzie w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here