Odzież ochronna BHP

Bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy to podstawa. Z tego względu warto zaopatrzyć siebie i swoich pracowników w odpowiednią odzież ochronną. Dzięki niej można uniknąć niektórych wypadków czy zranień mechanicznych. Będzie pełniła też funkcjonalną rolę, pomagając w szybszym wykonywaniu pracy.

Gdzie wykorzystywana jest odzież ochronna?

Odzież BHP jest niezwykle ważna podczas wykonywania prac, w których jesteśmy narażeni na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, czy też spowodowane przez osoby trzecie. Swoje zastosowanie znajduje w wielu dziedzinach. Przykładowo, może sprawdzać się podczas robót drogowych i wykonywania budowy czy remontu. Powinna być wykorzystywana również w pracy w dziale produkcyjnym lub przy serwisowaniu różnego rodzaju urządzeń. Nadaje się do warsztatów samochodowych, do pracy magazynowej czy podczas instalacji sieci komputerowych lub telekomunikacyjnych.

Oczywiście profesjonalne zastosowanie odzieży roboczej nie jest jedynym, o jakim należy wspominać. Równie dobrze ubrania ochronne mogą sprawdzić się przy pracach ogrodniczych, w trakcie wykonywania drobnych napraw w garażu czy małym, przydomowym warsztacie. Tak duża ilość zastosowań wynika przede wszystkim z korzyści, jakie niesie w sobie stosowanie odzieży roboczej.

Ochrona w każdych warunkach

Do głównych zalet odzieży ochronnej zalicza się ochronę ciała przed uszkodzeniami, które mogą powstawać podczas wykonywania pracy narzędziami i urządzeniami, które mogą powodować urazy mechaniczne czy zranienia. Niektóre z materiałów pozwalają na uniknięcie oparzeń chemicznych lub chronią przed poparzeniem przy kontakcie z ogniem, gorącą parą lub rozgrzanymi powierzchniami.

W zależności od pory roku i pogody, warto posiadać zestaw odpowiedniej odzieży, chroniącej także przed warunkami atmosferycznymi. Latem powinna zabezpieczać pracowników między innymi przed udarem słonecznym, a jesienią i zimą przed deszczem albo mrozem, które stanowią nie lada wyzwanie dla osób pracujących na zewnątrz.

Warto wspomnieć o tym, że odzież ochronna powinna być wyposażona w odblaskowe wstawki. Ich zadaniem jest zasygnalizowanie kierowcom pojazdów, że powinni uważać na pracowników, którzy zajmują się na przykład pracami naprawą jezdni czy powierzchni parkingu samochodowego.

Jak wybrać odzież i obuwie BHP?

Wybierając odzież BHP, należy zwrócić uwagę na szereg ważnych rzeczy. Przede wszystkim jest to materiał wykonania, który będzie odpowiadał za bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Odpowiada on również za termoregulację, która jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ciągle zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Dodatkowym kryterium powinny być kieszenie, w których pracownicy będą mogli schować potrzebne im przedmioty, by móc korzystać z nich zawsze, kiedy tylko będą potrzebne.

Poza odzieżą warto zastanowić się nad butami ochronnymi. Powinny być wyposażone w metalową wstawkę na czubkach, która będzie chroniła palce przed zmiażdżeniem. Podeszwa powinna być antypoślizgowa i wyposażona we wkładkę antyprzebiciową. Warto zwrócić także uwagę na protektor, który powinien chronić przed poślizgnięciem się czy przemakaniem obuwia niezależnie od gruntu, na jakim odbywają się prace.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here