Mieszkanie w centrum czy szeregówka w dobrej lokalizacji?

Oferta dostępnych na rynku nieruchomości nowych mieszkań, szeregówek i domów wciąż jest bardzo szeroka, choć dynamika podaży nowych mieszkań na rynku zdecydowanie osłabła. Klienci wciąż mogą wybierać spośród różnego rodzaju standardów, lokalizacji, i co za tym idzie cen, które niestety powoli zaczynają rosnąć.

Przed ostateczną decyzją często pada jednak pytanie, jaki rodzaj lokalu wybrać? Mieszkanie w centrum, czy nieco dalej położony, wciąż jednak znajdujący się w dobrej lokalizacji dom szeregowy? I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, przy czym głównym czynnikiem je odróżniającym są metraż i cena.

Dobra lokalizacja, czyli jaka?

Wrocław należy niewątpliwie do jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast ostatnich lat w całej Polsce. Składa się na to wiele czynników – jego charakter, położenie, zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów, ale też osób poszukujących pracy, które przyjeżdżają do Polski z innych krajów. Za rosnącą liczbą ludzi idzie zapotrzebowanie na różnego rodzaju lokale mieszkalne. Nowe osiedla i pojedyncze inwestycje powstają więc w wielu dzielnicach, znacząco zmieniając krajobraz stolicy Dolnego Śląska.

Wybór lokalizacji jest jednym z kluczowych parametrów, na podstawie którego klienci podejmują decyzje odnośnie do zakupu nieruchomości. Wrocław jest dobrze skomunikowany, jeśli chodzi o transport miejski czy sieć dróg, problemem są oczywiście korki. Dlatego też nie jest tajemnicą, że lepsza lokalizacja oznacza mniej czasu poświęconego (lub nawet straconego) na podróż.

Kiedyś bardzo dużą popularnością cieszyły się dalej położone inwestycje – czynnikiem przyciągającym była oczywiście atrakcyjna cena. Teraz jednak to właśnie bardziej atrakcyjne położenie okazuje się być dla klientów najważniejsze, którzy coraz częściej starają się znaleźć kompromisowy „złoty środek”.

Stąd też rosnąca popularność Nadodrza, Zalesia, Kowal, Gaju czy Tarnogaju, czyli tych dzielnic, które choć nie leżą w ścisłym centrum Wrocławia, położone są na tyle blisko, aby stać się doskonałą alternatywą dla droższych mieszkań powstających czy już wybudowanych w okolicach rynku lub dworca PKP.

Metraż, czyli więcej za mniej

W tym przypadku zawsze pod uwagę wziąć należy indywidualne preferencje. W lokalizacjach centralnych najpopularniejsze są mieszkania w przedziale 40-60 m2, ponieważ są to zwykle dobre opcje dla młodych małżeństw, dla których kluczowa jest odległość do pracy lub osób, które mieszkanie traktują jako źródło pasywnego dochodu. Jeśli jednak potrzebujemy lokalu większego, to musimy liczyć się z o wiele wyższą ceną, szczególnie w przypadku mieszkań 90 czy 100 m2, których w samym centrum Wrocławia wiele nie powstaje. W tym przypadku warto więc rozważyć zakup domu szeregowego. Taki, którego metraż sięga o 145 m2, potrafi kosztować równowartość 80-metrowego mieszkania w samym centrum. A jak wiadomo szeregówka to także szereg dodatkowych korzyści dla wszystkich lokatorów.

Cena

Średnia cena mieszkania o powierzchni od 40 do 60 m2 we Wrocławiu do koszt 6600 złotych za metr, niektóre ceny ofertowe dobijają już do poziomu 7000. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie i jakiej wielkości mieszkania poszukujemy. Widać jednak ewidentnie trend, w którym wobec niższej dynamiki sprzedaży, deweloperzy powoli zaczynają ceny podnosić.

Jeśli więc jesteśmy zainteresowani większym mieszkaniem, którego cena m2 oscyluje w okolicach 7000 zł za m2, dobrą alternatywą może być dom szeregowy położony zaledwie kilka kilometrów od centrum (np. Ville Scandi, Grupy Deweloperskiej Scandi Home). W tym przypadku całościowa cena porównywalna będzie z ceną mieszkania czy mniejszego apartamentu w ścisłym centrum, jednak do dyspozycji możemy mieć wtedy prawie 150 m2 powierzchni, gdzie cena za m2 waha się pomiędzy 4400 a 4500 zł.

Atuty szeregówki

Oczywiście szeregówek na próżno szukać w ścisłym centrum, jednak wiele takich inwestycji, jak choćby przytoczone powyżej Ville Scandi, powstaje w atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum (ul. Czajcza). Pomijając bardzo atrakcyjny stosunek całkowitej powierzchni domów do ceny, szeregówki cechują się jeszcze dodatkowe atuty, które wyróżniają je od mieszkań w centrum Wrocławia.

To przede wszystkim ogród, może niewielki, ale własny i zielony, do tego również zielony taras, indywidualny garaż dla każdego z mieszkańców oraz tak potrzebna dziś cisza i odrobina spokoju, które są nieosiągalne w śródmieściu. Oczywiście na dojazd poświęcić trzeba nieco więcej czasu. Jednak kwadrans spędzony w samochodzie w drodze do centrum Wrocławia wart jest chyba poświęcenia, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie zalety mieszkania w dużej, przestronnej i dobrze zlokalizowanej pośród zieleni szeregówce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here