Na założenie przydomowych warzywników decyduje się coraz więcej właścicieli ogrodów czy nawet balkonów. Wyhodowane samodzielnie marchewki, sałaty czy ogórki smakują dużo lepiej niż produkty kupione w marketach czy nawet na targowiskach. Też chciałbyś prowadzić własny warzywnik, a z wyrośniętych roślin przyrządzić pełnowartościowe potrawy i przetwory? Zobacz, o jakich warzywach powinieneś pomyśleć pod koniec wiosny i na początku sezonu letniego.

Pierwsze siewy warzyw rozpoczynają się już przełomie lutego i marca, natomiast najpóźniejsze – we wrześniu. Istnieją jednak rośliny bardzo dobrze znoszące warunki typowe dla przełomu wiosny i lata, takie jak długie dni i wysokie temperatury. Dowiedz się, które z tych gatunków możesz zasiać w swoim ogrodzie już teraz.

Warzywa siane późną wiosną

W tym czasie warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo często. Wysokie temperatury,  intensywne opady deszczu oraz ostre słońce – to charakterystyczne elementy ostatnich dni wiosny. Istnieją jednak warzywa doskonale odnajdujące się w takim środowisku.

  • Buraki ćwikłowe

Buraki można sadzić na początku czerwca. Po ich posianiu trzeba zwrócić uwagę, czy nie brakuje im boru i magnezu. Jeśli zobaczysz, że warzywo słabo kiełkuje, warto użyźnić ziemię wokół niego nawozem ogrodniczym marki Ziemovit.pl.

  • Cukinia

Cukinie możesz sadzić do połowy czerwca. Pamiętaj, że cukinia jest warzywem ciepłolubnym pochodzącym z Południa, dlatego najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 25°C. Ziemia, w której zostanie umieszczone warzywo, powinna być żyzna i bogata w składniki mineralne przyspieszające wzrost cukinii.

Warzywa siane na początku lata

Pierwsze dni lata to okres regularnie występujących wysokich temperatur. Rzadziej pojawiają się również opady deszczu. Podpowiadamy, które warzywa dobrze znoszą tego typu warunki.

  • Sałata łodygowa

Tę odmianę sałaty możesz sadzić pod koniec czerwca. Dobrze znosi ona wysokie temperatury i słoneczne stanowiska, choć przystosowuje się również do miejsc półcienistych. Jeśli wybierzesz sałatę łodygową do ogrodu, pamiętaj, żeby ją regularnie podlewać. Warzywo to źle znosi niedostatki wody, co skutkuje drewnieniem łodygi.

  • Fasola

Fasolę najlepiej sadzić w ostatnich dniach czerwca, ponieważ to warzywo bardzo wrażliwe na niższe temperatury. Podobnie jak sałata łodygowa najlepiej rośnie w miejscu nasłonecznionym, Sadząc fasolę, zwróć uwagę na rodzaj gleby. Grunt powinien być żyzny i niekwaśny. Możesz ją posadzić np. w ziemi uniwersalnej lub w ziemi do siewu i pikowania.

Szukasz innych prac, którymi mógłbyś zająć się w ogrodzie? Zobacz inspiracje na stronie www.ziemovit.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here