Wygoda często determinuje sposób myślenia o przestrzeni kuchennej i decyduje, które meble kuchenne zostaną wybrane. Jeśli do dyspozycji jest duża, ustawna powierzchnia – nie ma problemu. Jednak jak zaprojektować wnętrze małe, wąskie i niepraktyczne?

Powiększenie przestrzeni poprzez ergonomię

Posiadanie ciasnej kuchni wymaga podjęcia się wielu trudnych kompromisów. Mały metraż wymusza pewną elastyczność i pomysłowość w urządzaniu oraz doborze takich przedmiotów jak meble kuchenne i pokojowe. Najważniejsze staje się właściwe rozplanowanie przestrzeni. Aby kuchnia stała się w pełni funkcjonalna i użyteczna należy posiłkować się zasadami ergonomii, a zatem logicznego rozmieszczenia i odpowiedniego dostosowania wysokości wszystkich mebli. Dobrym rozwiązaniem dla wąskiej kuchni będzie ustawienie mebli i sprzętów kuchennych w jednej linii. Zabudowanie w kształcie litery L czyli długiej ściany i przylegającej do niej prostopadle ściany krótszej pozwoli na zaoszczędzenie wolnej przestrzeni. Najlepszą z konfiguracji pod względem swobody i minimalizacji ryzyka zrzucenia czegoś na podłogę będzie ciąg roboczy: lodówka – zlewozmywak – kuchenka – stół. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość kroków, które trzeba będzie wykonywać w kuchni zostanie ograniczona. Dodatkowo warto zastanowić się nad wysokością szafek. Meble kuchenne powinny być dostosowane do wzrostu użytkowników. Pozwoli to sprawnie poruszać się i korzystać z nich komfortowo i bezpiecznie. Przystąpienie do wyboru mebli powinno poprzedzać rozpoznanie własnych potrzeb. Jasno sprecyzowane potrzeby, np. zastanowienie się nad kwestiami takimi jak: czy planuje się korzystać ze zmywarki, jak często używa się piecyka lub gotuje, czy posiada się dużą ilość garnków itp. określi oczekiwania względem zabudowy kuchennej. Odpowiedzenie na te pytania pozwoli na ukierunkowanie poszukiwań i ograniczenie możliwości popełnienia błędu wynikającego z sugerowania się przemijającymi modami. Mała kuchnia to konieczność pozbycia się zbędnych mebli oraz przedmiotów, minimalistyczne kształty oraz funkcjonalny aneks kuchenny. Producent mebli kuchennych zadba o staranne dobranie praktycznych mebli na wymiar, które są dedykowane specjalnie dla małej przestrzeni.

Funkcjonalne patenty zagospodarowujące przestrzeń

Ograniczona przestrzeń staje się łatwiejsza do okiełznania, gdy do jej urządzania wykorzystuje się triki i patenty, w jakie wyposażone są meble kuchenne i pokojowe. Ważne, aby dobrze zorganizować kuchnię to znaczy zagospodarować każdy jej centymetr. Minimalny metraż to idealna sposobność na wprowadzenie przesuwnych drzwiczek do szaf, wyposażenie kuchni w kosze, organizery i wieszaki na akcesoria kuchenne. Pozwoli to na uporządkowanie przestrzeni i znalezienie miejsca wielu sprzętom. Warto również pomyśleć o półkach, które zawisną na ścianie. Przydadzą się choćby do postawienia na nich talerzyków czy sypkich produktów, a dodatkowo sprawią, że pomieszczenie wyda się mniej przytłoczone. W małej kuchni ważne jest, aby nie stawiać wszystkiego na blatach czy półkach, ponieważ szybko zabraknie miejsca i zapanuje chaos. Doświadczony producent mebli kuchennych nie zawiedzie i w tej kwestii, proponując designerskie pojemniki podwieszane pod sufitem czy schowane w lampach. Zamiast dużego stołu, można wybrać stolik pomocniczy. Jednym z wygodnych trików jest przytwierdzony do ściany, wysuwany ruchomy blat. Przyda się podczas posiłków, a gdy będzie zbędny, można go z łatwością złożyć. Jeśli brak miejsca nawet na tak niewielki stolik, znajdzie się inne wyjście. Wystarczy, że kuchnia posiada parapet. Będzie można go zamienić na miejsce przypominające barowy kontuar. Jednym z patentów stosowanych przez projektantów jest otwarcie kuchni na salon. Ta mała rewolucja pozwoli na przearanżowanie jej z ciasnej na przestronną. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w meble kuchenne z frontami wykonanymi ze szkła zmatowionego lub też półprzezroczystego sztucznego tworzywa w górnej zabudowie i przeszklone osłony oraz podświetlenia od wewnątrz w niskich szafkach. Efekt, jaki stworzą te zabiegi, to poczucie głębi oraz stworzenie iluzji przestrzeni.

Sprytnie i z pomysłem czyli jak wykorzystać optykę i kolory

Projekt kuchni powinien zawierać także część wizualną. Należy zadbać o odpowiednią kolorystykę ścian i mebli. Do wyboru są kolory odbijające światło, zatem barwy jasne oraz jaskrawe. Optycznie powiększone pomieszczenie uzyska się, nanosząc np. neutralny kolor (przygaszony morelowy, delikatną miętę, pudrowy róż, subtelna lila) oraz akcent mocnego, ciemnego lub krzykliwego koloru. Do tego ciemniejsza podłoga i jaśniejszy sufit. Wszystkie te triki pozwolą na wydłużenie kuchni, a kontrasty dadzą rezultat większej przestrzeni. Meble kuchenne i pokojowe warto wybierać w jaśniejszych odcieniach. Modnym i często wykorzystywanym pomysłem jest rozpięcie fototapety na jednej ze ścian, dzięki czemu można uzyskać efekt wrażenia głębi. Ważnym elementem jest zadbanie o mocne, jasne oświetlenie, co z pewnością wpłynie na perspektywę przestrzeni. Zimne światło sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne.

Mała kuchnia w bloku nie jest już problemem, dzięki współczesnym patentom i wyobraźni projektantów przestrzeni. Producent mebli kuchennych jest w stanie sprawić, że przestrzeń będzie urządzona ergonomicznie i pomysłowo, co pozwoli na wygodę i komfort w użytkowaniu. Metamorfoza kuchni nie musi być spektakularna w środkach, ale na pewno będzie taka w skutkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here