Jak walczyć z drewnojadami - sposoby domowe

Drewniane meble mają w sobie ponadczasowy szyk i elegancję. Aby jednak móc maksymalnie wykorzystać ich potencjał i mieć okazję cieszyć się ich nieprzemijającym pięknem, warto wiedzieć, że w każdej chwili mogą zostać zaatakowane przez owady – szkodniki drewna. A jakiego rodzaju ksylofagi zamieszkują drewniane meble? To kołatek domowy oraz spuszczel pospolity. Niejednokrotnie nazywane są kornikami, jednak nazewnictwo to pozostaje w ich przypadku wykorzystywane błędnie.

Szybka i odpowiednio dobrana reakcja na widoczne ślady działalności szkodników drewna pozwoli na długoletnie czerpanie radości z użytkowania mebli. Jak się okazuje, do dyspozycji właścicieli konfekcji drewnianej nie pozostają jedynie specjalistyczne preparaty, ale równie dobre i sprawdzone, sposoby domowe. Spośród nich na uwagę zasługuje terpentyna. Aplikacja środka (przy pomocy strzykawki z igłą) do każdej dziurki zrobionej przez kołatka, może skutecznie zahamować jego szkodliwą działalność. Ale, uwaga – sposób ten skuteczny będzie jedynie w początkowej fazie ingerencji szkodnika.

Terpentyna sprawdzić się też może w meblach o dużych gabarytach. Tu jednak, zamiast strzykawki, warto wykorzystać puszki, choćby po konserwach. Do nich właśnie należy wlać mieszankę stworzoną z terpentyny, nafty i naftaliny i tak przygotowane puszki z substancją wstawić pod nogi mebla. Podobnie wykorzystać można mieszankę w przypadku niewielkich przedmiotów zaatakowanych przez kołatka. Wówczas warto umieścić je w odpowiedniej wielkości naczyniu choćby na miesiąc.

Jest też i sposób na zastąpienie terpentyny – wystarczy kupić benzynę, naftę, formalinę bądź denaturat. Wszystkie mają podobne właściwości do terpentyny właśnie.

Innym sposobem na zwalczanie szkodników drewna może być cebula. To ekologiczna i zaskakująca metoda – dla wielu jednak skuteczna. Wystarczy regularnie, przez okres 14 dni, nacierać powierzchnię zaatakowanego mebla świeżo przekrojoną cebulą. Po tym czasie warto zrobić tydzień przerwy, by wznowić nacieranie przez kolejne dwa tygodnie. I tak w kółko – do czasu, aż z powierzchni mebla zniknie drewniany pył.

Co jeszcze warto wiedzieć? Ze sposobów domowych na szkodniki drewna warto zapamiętać niezawodny duet: żywicę akrylową i toluen. Pozostałe pomysły na zwalczanie drewno jadów to specjalistyczne preparaty, dostępne w dobrych sklepach z artykułami budowlanymi i chemicznymi. W przypadku niepowodzeń pozostaje ostateczna opcja – skorzystanie z usług firmy profesjonalnie zajmującej się dezynfekcją czy fumigacją.

[Głosów:8    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here