Jak skalibrować klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny jest narzędziem, które spotkamy w każdym warsztacie samochodowym. Jak odpowiednio skalibrować klucz dynamometryczny? 

Klucz dynamometryczny: szerokie zastosowanie

Klucz dynamometryczny ma dźwignie z łbem nakrętki i wbudowanym dynamometrem. Jego zadaniem jest dokładne dokręcanie nakrętek i śrub na połączeniach gwintowanych z odmierzoną siłą dokręcania. Ze względu na swoją wszechstronność znajduje zastosowanie przy naprawach i konserwacji samochodów w montażu robotów, wszelkiego rodzaju urządzeń przemysłowych i automatów. Istnieje wiele odmian kluczy dynamometrycznych o różnych konstrukcjach i konfiguracjach. Możesz wybrać ten, którego potrzebujesz, biorąc pod uwagę wykonane naprawy, markę samochodu i łatwość użytkowania.

Najprostsze klucze mają wskaźnik i prostą konstrukcję. Niestety niska cena klucza dynamometrycznego decyduje o jakości: mają niską dokładność odczytów siły dokręcania, niewielką wytrzymałość. 

Liczby na wskaźniku mogą różnić się od rzeczywistej siły do ± 10%, a maksymalny moment dokręcania gwintu dla tego narzędzia nie przekracza 280 Nm. Takie klucze nie są popularne wśród profesjonalnych mechaników samochodowych. Zobacz profesjonalne klucze dynamometryczne na: https://dynamometryczne.pl/klucze-c7

Klucz dynamometryczny zatrzaskowy jest potocznie nazywany „grzechotką”. Klucz składa się ze sprzęgła ograniczającego moment obrotowy, które jest uruchamiane w przypadku przekroczenia określonych wartości. Zakres momentu obrotowego dla takich kluczy wynosi od 40 do 360 Nm, więc dość łatwo jest wybrać najwygodniejszy i niezbędny do wykonywania określonej pracy. Co więcej, błąd kluczy nie przekracza 5%, a tych przeznaczonych do profesjonalnych prac – nie więcej niż 3%. Klucze elektroniczne osiągają najwyższe parametry techniczne. Są wyposażone w cyfrową wagę, dźwiękowe powiadomienie o osiągnięciu wymaganego momentu dokręcania i większą funkcjonalność. Zakres momentu obrotowego wynosi od 20 do 250 Nm, który jest wyświetlany na skali cyfrowej z dopuszczalnym błędem pomiaru nie większym niż 1%. 

Zalety kluczy dynamometrycznych to:

  • Długa żywotność bez utraty właściwości technicznych.
  • Wszechstronność.
  • Wygoda i szybkość pracy, duża szybkość wydawania wskaźników.
  • Pomiary z dokładnymi odczytami.
  • Po podłączeniu do komputera możesz uporządkować wyniki odczytów i sporządzić protokół pomiarowy.
  • Niewielka waga, wygoda i ergonomia pozwalają na pracę z nim w najbardziej niedostępnych miejscach.

Kalibracja klucza dynamometrycznego

Wszystkie klucze dynamometryczne muszą być skalibrowane przed pracą. W przypadku kluczy dynamometrycznych wskazania strzałek na skali muszą odpowiadać rzeczywistym wartościom momentów obrotowych przyłożonych do uchwytów. Istnieje kilka metod kalibracji.

Kalibrowanie kluczy poprzez zastosowanie różnych ciężarów można przeprowadzić na dwa sposoby, które mają w przybliżeniu ten sam stopień dokładności.

W imadle równoległym należy zacisnąć śrubę w pozycji poziomej, założyć łeb klucza, który ma być sparowany, i podstawić podpórkę pod klucz. Następnie na gałkę klucza należy nałożyć rurę z ruchomym ciężarkiem. Następnie umieść ładunek w takiej odległości od środka klucza, aby iloczyn długości ramienia I (w metrach) przez ciężar ładunku G (w Newtonach lub kgf) był równy momentowi M (w Nm lub kgf-m), do którego należy dopasować klucz, tj. Na przykład do dokręcenia nakrętek śrub korbowodu silnika SMD-60 wymagany jest moment obrotowy M = 16 kgf-m, tj. 1-G = 16 kgf-m. Wtedy ramię I może mieć długość 1 m, a ładunek G – o wadze 16 kgf lub 1 = 2 m, a G = 8 kgf itd.

W innej sytuacji kalibrowany klucz należy zamontować na podporze (wsporniku), a jego główkę nałożyć na adapter zamontowany na osi koła pasowego. Następnie stopniowo zmieniając obciążenie – ustawiając inną liczbę obciążników, nałóż niezbędne momenty na klawisz (lub moment, jeśli klawisz limitu jest sparowany). Ostatnią operacją podczas regulacji klucza będzie porównanie wskaźników skali (dla kluczy dynamometrycznych) z faktycznie przyłożonymi momentami obrotowymi lub wyregulowanie napięcia sprężyny (dla kluczy ograniczających) klucza tak, aby pod działaniem przyłożonego momentu obrotowego wymaganego wartość, sprzęgło kluczykowe zaczynało się otwierać.

Można też przeprowadzić kalibrowanie kluczy za pomocą urządzenia z elastycznym prętem. Urządzenie składa się z korpusu, w którym na jednym końcu zamocowany jest elastyczny pręt, a sworzeń opiera się o jego wolny koniec. Najpierw reguluje się samo urządzenie, do którego w korpus otworu wkręca się śrubę za pomocą klucza referencyjnego, jednocześnie głowica wskaźnika określa wielkość ugięcia pręta. Teraz, jeśli potrzebujesz skalibrować dowolny klucz, powinieneś znaleźć w tabeli kalibracji wymaganą wielkość ugięcia pręta odpowiadającą momentowi, w którym klucz powinien się wyłączyć.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here