Jak dbać o zamki w drzwiach

Wydaje się, że kupno nowych drzwi, a wraz z nimi super drogiego i dobrego zamka, to wszystko, o co powinniśmy zadbać. Jednak warto także zdać sobie sprawę, że te małe urządzenia znajdujące się w skrzydłach drzwiowych także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście od czasu do czasu może popsikać odrdzewiaczem, ale to raczej rozwiązanie na krótką metę. Jak zatem dbać o zamki w drzwiach?

Wybór odpowiednich zamków do drzwi

Zamki do drzwi są dostępnej w tak szerokiej gamie, że niekiedy ciężko zdecydować się na konkretny model. Wtedy z pewnością posłużyć radą może sprzedawca. Jednak to, co pozostaje niezmienne od wielu lat, to z pewnością stosunek jakości do ceny.

Każda osoba zajmująca się sprzedażą zamków będzie przekonywała do wyboru droższego modelu. Dlaczego? Z reguły są one o wiele lepsze niż ich tańsze zamienniki. Jeśli ma to być urządzenie, które będzie chroniło nasze mieszkanie przed złodziejami, nie powinniśmy na nich oszczędzać. Oczywiście nie chodzi tu o kupno zamka przeznaczonego do drzwi antywłamaniowych o klasie 6, które stosowane są do ochrony dzieł sztuki czy innych drogocennych przedmiotów.

Wystarczy średniej klasy zamek do drzwi. Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o okazanie certyfikatu dla konkretnego modelu i sztuki. Pozwoli to uniknąć jakichkolwiek wątpliwości związanych ze słusznością wyboru.

Konserwacja zamka

Jak już wcześniej zostało wspomniane, złudne jest myślenie, że wystarczy od czasu do czasu popsikać odrdzewiaczem. Jeśli jednak nie będzie innego rozwiązania należy wtedy skorzystać ze specjalnych środków przeznaczonych do tego typu czynności.

Większość z nich ma właściwości, które jednocześnie czyszczą i usuwają wodę z zamka. Dzięki temu może on służyć przez wiele lat. Jak wiadomo, najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wezwanie specjalistów. Dobry ślusarz na miejscu może wykonać zabieg konserwacji wyciągając zamek z drzwi, a następnie dokładnie go czyszcząc.

Szybka naprawa zamka

Zamki do drzwi jak każde inne urządzenie, które jest dosyć często eksploatowane może się popsuć lub zacząć szwankować. Jeśli zacznie on ciężej pracować, czy też zacinać się, należy wtedy bezzwłocznie reagować.

Niekiedy może wystarczyć szybkie czyszczenie za pomocą odpowiedniego i specjalistycznego preparatu. Niestety czasami może okazać się to za mało. Wtedy należy wezwać fachowca, który oceni szkody i wyda opinię, czy lepiej jest naprawić zamek, czy też wymienić na nowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here