Choć większość z nas wie, że dom należy ocieplać kompleksowo, czasem zdarza się zapomnieć o izolacji poddasza. Pamiętaj, że warto zadbać o ocieplenie zarówno powierzchni poddasza użytkowego, jak również nieużytkowego. Podpowiadamy, jak powinieneś się do tego przygotować i o czym dobrze pamiętać.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – dlaczego warto w nie inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Przede wszystkim takie przedsięwzięcie jak ocieplanie poddasza podyktowane jest względami finansowymi. Jak wiadomo, ciepło z domu ucieka również górą. Jeżeli nie chcemy płacić bajońskich sum za ogrzewanie, warto zadbać o izolację poddasza. Drugim argumentem przemawiającym za ociepleniem poddasza jest po prostu… utrzymanie ciepła w pomieszczeniu.

Ocieplanie poddasza nieużytkowego – kiedy je wykonać?

Już wiemy, że izolacja poddasza jest niezwykle ważna. Teraz zastanowimy się, co zrobić, by przebiegła prawidłowo. Zanim zabierzesz się do ocieplania poddasza, musisz wykonać kilka czynności. Pierwsza ważna sprawa to czas. Kiedy najlepiej remontować poddasze? Wszystko zależy od zakresu prac. Podłoże nie może być zawilgocone, nie powinna być duża wilgotność powietrza. Do niektórych prac jest zalecana temperatura powyżej 0°C, lub powyżej 5°C. Podczas izolacji poddasza nie jest zalecana również zbyt wysoka temperatura.

Biorąc pod uwagę powyższe, najlepszą porą będzie wiosna. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego akurat w tym czasie ocieplić poddasze? Jeżeli nie chcesz, by Twoja praca poszła na marne, musisz mieć pewność, że dach jest w 100% szczelny i nie przecieka. Ważne jest, by – w przypadku nowych domów – ocieplanie odbywało się już po całkowitym zakończeniu prac dekarskich.

Izolacja poddasza pianką, wełną mineralną czy styropianem – który materiał wybrać?

Kolejnym krokiem podczas izolacji poddasza jest oczywiście wybór surowców, których użyjemy podczas prac budowlanych. Najczęściej wybieramy pomiędzy wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową. Każdy z materiałów jest inny, ma inne właściwości, a co za tym idzie – inaczej zachowuje się podczas jego kładzenia. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę konstrukcję dachu i jego wysokość. Nie powinniśmy zapominać też o więźbie dachowej, w wypadku, gdy dach nie jest płaski.

Jakie zalety ma izolacja poddasza pianką?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze, by materiał dobrać właściwie do dachu. Jeżeli chodzi o piankę PUR, jest ona lekka i wpasowuje się w każdą szczelinę. Można ją w łatwy sposób położyć w trudnodostępnych miejscach. Jak wiadomo, poddasze ma właśnie taką konstrukcję, a tego do jego ocieplania warto wybrać właśnie piankę poliuretanową.

Szczególnie polecana jest pianka poliuretanowa otwartokomórkową – ma ona półsztywną strukturę, jest bardzo lekka i paroprzepuszczalna. Jest zalecana przy stosowaniu na konstrukcję drewnianą, gdyż podczas pracy drewna ulega takim samym odkształceniom. Jednocześnie jest jednym z najlżejszych materiałów izolacyjnych, więc bez obaw o bezpieczeństwo konstrukcji można ją zastosować na istniejącej więźbie. To wszystko sprawia, że pianka PUR jest częstym wyborem podczas prac budowlanych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here