Dachówka ceramiczna vs betonowa

Wybór pokrycia dachu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla wielu osób budujących dom. Dachówka betonowa czy ceramiczna? Jakie są ich zalety? Czym się różnią?

Dachówki betonowe

Dachówka betonowa charakteryzuje się niższą ceną materiału, więc będzie zauważalnie tańsza niż dachówka ceramiczna. Jest to jeden z największych atutów, który sprawia, że klienci chętnie sięgają po dachówkę betonową. Dodatkowo jest to znacznie lżejsza opcja pokrycia dachu (1 m2 waży około 40-50 kg).

Są one również bardzo twarde, szczelne i odporne na pękanie. Sądzi się, że wytrzymałość dachówki betonowej wynosi około 70-100 lat. Producenci gwarantują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, więc nie ma ryzyka uszkodzenia dachówek nawet podczas gradobicia.

Produkcja dachówki betonowej jest także bardziej przyjazna środowisku, ponieważ wypala się je zaledwie w temperaturze 60°C – porównując do 1000°C, które potrzebują dachówki ceramiczne, daje to około 70% mniej zapotrzebowania na energię i niższą emisję dwutlenku węgla.

Produkt ten występuje w wielu kształtach i kolorach. Niektórzy błędnie sądzą, że skoro jest to dachówka betonowa, to nie da się uzyskać eleganckiego dachu. Prawda jest taka, że z daleka trudno odróżnić te dwa rodzaje pokrycia dachu. Dopiero oglądając dach wykonany dachówkami ceramicznymi z bliska, można dostrzec ładniejsze efekty wizualne – odcienie i elegancką, lekko surową formę – w zależności od wybranego rodzaju dachówki.

Dachówki ceramiczne

Jest to droższa alternatywa dla dachówki betonowej. Do położenia dachówki ceramicznej potrzebna jest mocniejsza konstrukcja nośna, ponieważ waga 1 m2 może dochodzić do 75 kg.

Plusem dachówek ceramicznych jest sposób produkcji wpływający później na estetykę. Dachówka trafia do pieca rozgrzanego do 1000°C, dzięki czemu uzyskuje surową, rudą barwę. To jest jeden z najczęściej wybieranych kolorów dachówek, jednak występują one w wielu odcieniach. Dodatkowo po wypalaniu nanosi się na dachówki warstwę angoby, która stanowi warstwę ochronną. Szacuje się, że wysokiej jakości dachówki ceramiczne powinny służyć nawet 100 lat.

Sposób montażu

Dekarze wolą układać dachówki betonowe, ponieważ mają tylko zamki boczne. Natomiast dachówki ceramiczne składają się z gliny, więc można uformować bardzo małe elementy. Dlatego też dachówka ceramiczna ma zamki montażowe górne i boczne. Oba rodzaje różni ożebrowanie. 

Dachówkę betonową można zamontować znacznie szybciej, gdyż ma większą tolerancję błędu i można jedną na drugą nasunąć mocniej lub nieco słabiej. Położenie dachówki ceramicznej to praca bardzo dokładna, niewybaczająca błędów i zabierająca znacznie więcej czasu. 

Dobry dekarz oczywiście podejmie się montażu obu rodzajów dachówek, więc nie sugerujmy się tym, co będzie dla niego łatwiejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here