Czujniki ruchu – najważniejsze informacje przed zakupem

0
1457

Czujniki ruchu, które możesz zakupić do swojego budynku, tworzą bardzo rozbudowaną kategorię produktów. Znajdziesz w niej urządzenia działające na różnych zasadach i w oparciu o różne mechanizmy, a także produkty mogące pełnić rozmaite funkcje dodatkowe. Często, czujniki ruchu są montowane jako istotny element automatyki budynkowej, odpowiedzialnej za „sterowanie” najważniejszymi funkcjami i układami w danym budynku.

Czujniki ruchu – sposób działania i zastosowanie

Przyglądając się produktom z grupy czujników ruchu, zauważysz, że dzielą się na kilka podstawowych kategorii. Przede wszystkim, można rozróżnić czujniki pasywne od aktywnych, w zależności od sposobu ich działania. Ponadto, w czujnikach wykorzystuje się odmienną technologię – podczerwień, mikrofale, radar, ultradźwięk i laser. W rezultacie poszczególne urządzenia mogą działać w oparciu o zupełnie inny mechanizm i odznaczać się różnym poziomem wrażliwości i precyzji.

Warto też zwrócić uwagę na zasięg danego czujnika. Pod tym względem, wyróżniamy czujniki dalekiego zasięgu, średniego i bliskiego. Ponadto, urządzenia mogą posiadać dodatkowe funkcje zwiększające ich przydatność. O jakich mowa? Przede wszystkim – czujniki obecności, czujnik zmierzchu, programator czasowy.

Sposób zastosowania oraz możliwość włączenia do systemu automatyki budynkowej to kolejna ważna opcja. Niektóre czujniki mogą dzięki temu zostać włączone w działanie systemów bezpieczeństwa, systemów oświetleniowych, a w niektórych przypadkach – systemów robotyki. W rezultacie mogą pozwalać na sterowanie różnymi grupami urządzeń.

Dodatkowe parametry, o których warto pamiętać w czasie zakupów, to między innymi obecność lub brak przewodów, sposób przekazywania sygnału oraz najważniejsze parametry fizyczne obudowy – czyli przede wszystkim odporność na wilgoć oraz inne czynniki zewnętrzne.

Technologia w czujnikach ruchu a skuteczna detekcja

Osoby korzystające z czujników ruchu pragną, by urządzenia te pracowały bezawaryjnie oraz odznaczały się maksymalną dokładnością. W tym celu korzysta się z różnych typów technologii, które mają zagwarantować maksymalną przydatność i skuteczność w danych warunkach.

Do najczęściej wykorzystywanych należą czujniki działające w oparciu o podczerwień. Urządzenia te wykorzystują promieniowanie podczerwone, czyli cieplne, emitowane przez organizmy żywe. Najbardziej zaawansowane modele pozwalają także na wykrywanie obecności zwierząt oraz ich odróżnienie od organizmu człowieka.

Czujniki mikrofalowe działają w oparciu o emitowane przez siebie mikrofale. Są one dostrojone do określonej częstotliwości, dzięki czemu po odbiciu od przedmiotów wracają do urządzenia, które rozpoznaje powstające w nich zmiany. Urządzenia takie pozwalają nie tylko wykrywać organizmy żywe, ale także przedmioty nieożywione oraz przedmioty ukryte za innymi przeszkodami. Ponadto, odznaczają się one wyjątkowo wysokim stopniem dokładności.

Czujniki laserowe wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne o wyjątkowo intensywnym skupieniu. Wiązka promieniowania zostaje wysłana z urządzenia, a następnie dokonuje się pomiaru czasu, w którym doszło do jej powrotu. W ten sposób dochodzi do wykrycia obecności osób i przedmiotów wewnątrz pomieszczeń.

Czujniki ultradźwiękowe to ostatnie urządzenia, o których opowiemy. Emitują intensywną falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości, niewykrywalną przez ludzkie ucho. W ten sposób namierzają obiekty znajdujące się w pomieszczeniu niczym sonar.

Modele urządzeń wymienionych powyżej znajdziesz w ofercie Hazbi: https://hazbi.com/, uznanego dostawcy zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla automatyki budynkowej i przemysłowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here